KONSPEKT UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ
„DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”
Cele ogólne:
- rozwijanie
zainteresowań dzieci bajkami i baśniami,
- tworzenie
sytuacji doskonalących mowę, zdolność koncentracji, skupienia uwagi
- kształtowanie
umiejętności samodzielnego rozwiązywania sytuacji problemowych,
- stwarzanie
okazji do swobodnej i twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej),
- kształtowanie
u dzieci postawy kulturalnego zachowywania się w czasie imprezy
przedszkolnej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje
baśniowych bohaterów,
- wykorzystuje
zdobytą wiedzę i umiejętności w działaniu,
- stosuje
się do ustalonych umów i reguł w proponowanych zabawach,
- rozwija
umiejętność koncentracji uwagi, słucha, rozumie
- współpracuje
w grupie.
Metody:
- rozmowa
kierowana,
- słowna
– instruktaż,
- czynna
– zadań stawianych dziecku do wykonania,
- praktyczna
– działalność dziecka,
- drama,
- pedagogika
zabawy Klanza,
- metoda
Dobrego Startu – M. Bogdanowicz.
Formy aktywności dziecka:
- indywidualna,
- praca z
całą grupą.
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD z muzyką, tamburyno, chusta animacyjna,
okolicznościowa dekoracja sali (napis, ilustracje przedstawiające baśniowe
postaci), zagadki słowne, obręcze, rekwizyty z wymienionych utworów bajkowych,
wykaz pytań do zabawy: „Magiczna liczba”, jabłka, miski, kasza, fasola.
Przebieg zajęć:
1.
Wstęp
Do Przedszkola dzwoniła Królowa Bajek, że Zła czarownica Gambocha w swojej
złośliwości wtargnęła w nocy do Królestwa Bajek i poprzekładała strony w
książkach. Teraz postaci z bajek są zagubione i proszą o pomoc dzieci, bo źle
im w nie swoich bajkach. Czarownica zostawiła telegram i treści zadań do
wykonania:
Kochane Dzieci, stop
Postacie z bajek zagubione stop
Jeśli chcecie, aby były szczęśliwe, stop
zadania trzeba rozwiązać stop
Książki szanować, stop
Bawić się, stop
Podpisano: Czarownica Gambocha.
2. „Wszyscy, którzy…” – zabawa na powitanie z chustą animacyjną.
Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż do „Zaczarowanej krainy baśni”. Tłumaczy,
iż najpierw chciałaby sprawdzić jakie są baśniowe upodobania dzieci. Prosi, by
wszyscy chwycili w ręce kolorową chustę i wykonywali wspólnie polecenia:
- dzieci,
które lubią słuchać baśni o wróżkach zamieniają się miejscami przechodząc
pod chustą
- dzieci,
które lubią słuchać baśni o czarownicach i złych duchach turlają się w
prawo
- dzieci,
które lubią tworzyć własne baśnie, siadają na chuście i chwytają się za
ręce.
3. Rozwiązywanie tytułów bajek na podstawie zagadek.
Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
wyszła z opresji zdrowa i cała.
(Czerwony Kapturek)
Jakie imiona mają, braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z piernika.
(Jaś i Małgosia)
Jaka to dziewczynka, ma roboty wiele,
a na wielkim balu gubi pantofelek.
(Kopciuszek)
Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka.
Dlatego też jej imię brzmiało … .
(Calineczka)
Jakie to maluchy
Zawsze są brodate
I ciężko pracują
I zimą i latem?
( „Królewna Śnieżka”)
Każda królewna, a tym bardziej ona.
Winna uważać na wrzeciona.
(Śpiąca królewna)
Tylko cal wysokości
miała ta dzieweczka.
Dlatego też jej imię
brzmiało ... .
(Calineczka)
Jak wyjaśnić imię Królewna Śnieżka?
- lubiła
bawić się na śniegu,
- miała
skórę jasną jak śnieg.
Co sprzedawała Dziewczynka z Zapałkami?
- zapałki,
2. drewienka.
Która z bajek, uczy nas,
że nie można ufać nieznajomym?
1.
Czerwony Kapturek,
2.
Kopciuszek.
Z czego wykonany był
najbezpieczniejszy domek w bajce „Trzy świnki”?
1.
ze słomy,
2.
z cegły.
Jaka cecha charakteru
jednej ze świnek, uratowała życie pozostałym świnkom w bajce „Trzy świnki”?
1.
pracowitość,
2.
lenistwo.
Która z bajek uczy nas,
by zawsze słuchać rodziców?
1.
Kopciuszek,
2.
Jaś i Małgosia.
Co zgubił Kopciuszek, uciekając
z balu?
1.
koronę,
2.
pantofelek.
Ilu krasnoludków spotkała
Królewna Śnieżka?
1.
trzech,
2.
siedmiu.
Jaka bajka uczy nas, by
nie kłamać?
1.
Pinokio,
2.
Czerwony Kapturek.
Jaki zatruty owoc zjadła
Królewna Śnieżka?
1.
gruszkę,
2.
jabłko.
4.
Skojarzenia
- Kapelusz
czerwony, koszyczek Czerwony Kapturek
- Poduszka,
korona, koń Śpiąca Królewna
- lusterko,
jabłko, krasnale Królewna Śnieżka
- Fartuch,
suknia, dynia, pantofelek Kopciuszek
- Pierniki,
gałązki Jaś i Małgosia
- Orzech
włoski, żaba, kwiat Calineczka
5. Puzzle. Układanie puzzli z ilustracjami z bajek, podanie
tytułu. Praca w grupach.
6.
„Bajkowe postacie” – improwizacja
ruchowa przy muzyce.
Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce, w przerwie „zamieniają” w wybrane
postaci z bajek.
• Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do
koszyczka
• wilk skrada się na palcach
• Baba Jaga lata na miotle
• Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
• Śpiąca Królewna przeciąga się
• Calineczka tańczy z księciem
• Kopciuszek sprząta
- Macocha przegląda się w lusterku
7.
„Magiczna liczba” – zabawa rozwijająca
pamięć. (Załącznik nr 4)
Wybór dwóch drużyn. Kolejno nauczycielka
informuje zespoły, że będzie zadawała pytania dotyczące poznanych bajek. Do
każdego pytania będą dwie odpowiedzi: prawidłowa i nieprawidłowa.
Zadaniem drużyn jest zapamiętanie numeru odpowiedzi prawidłowej i podanie go
prowadzącej. Tłumaczy, że do odpowiedzi wywoływana jest ta drużyna, której
dowolny członek, jako pierwszy zgłosi się po odczytaniu pytania. Każda pomyłka
( podanie odpowiedzi, a nie numerka z odpowiedzią), skutkuje przekazaniem
punktu na rzecz drużyny przeciwnej.
8.
„Zatrute jabłko” – zabawa rozwijająca
szybkość i refleks.
Wybór dwóch drużyn. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel puszcza w obieg
„zatrute jabłko”. Dzieci muszą je sobie podawać z rąk do rąk podczas trwania
muzyki. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostanie z jabłkiem „zapada w sen”-
odpada z gry. Zwycięża drużyna, której członek jako ostatni zostanie na „placu
boju”.
9.
„Pomagamy Kopciuszkowi” – zabawa rozwijająca sprawność manualną.
Wybór dwóch drużyn. Zespoły otrzymują po dwie miski. Jedną pustą, a drugą
wypełnioną kaszą i fasolą. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze
oddzielenie fasoli od kaszy.
10. Zabawa „Traf w Baba Jagę” – celowanie do
postaci Baba Jagi papierowymi kulkami
11. Praca plastyczna „Postacie z bajek”.
12. Podsumowanie uroczystości. Opuszczenie „Krainy baśni”- zabawa z chustą
animacyjną.
Dzieci falują chustą, udając start balonu. Kolejno podnoszą chustę wysoko
do góry i wskakują pod nią tak, by opadła im na głowy. Prowadząca
zaprasza do powrotu do sali w przedszkolu; zabiera chustę, dzieci siadają na
dywanie.
Komentarze
Prześlij komentarz